poniedziałek, 11 lipca 2011

Czar Starych Aut - wystawa w Muzeum Narodowym w Kielcach

No i doczekaliśmy się. Podarowana w 2000 roku Muzeum Narodowemu kolekcja modeli Sławoja Gwiazdowskiego wreszcie ujrzała światło dzienne. Wszystkie modele zostały starannie oczyszczone, opisane, ułożone w gablotkach. Kolekcja jest imponująca...
Na zwiedzanie udałem się w zeszłą sobotę w godzinach porannych. Mówiąc szczerze spodziewałem się, że wystawa będzie na niższym poziomie i bardzo mile się zaskoczyłem, kiedy w krystalicznie czystych pomieszczeniach muzeum ujrzałem pięknie zachowane modele. Są to auta samochodów, które dziś określimy jako bezsprzecznie zabytkowe. Z resztą taki był właśnie zamysł samego kolekcjonera - dokumentowanie dziejów motoryzacji, właśnie za pomocą miniatur. Na ścianach muzeum znajdziemy z resztą wiele informacji dotyczących Gwiazdowskiego jak i jego kolekcji.
Szczerze polecam wybranie się na wystawę wszystkim entuzjastom nie tylko modelarstwa, ale całej motoryzacji. Choć prezentowane modele (zwłaszcza te w mniejszych skalach) nie są tej klasy co dzisiejsze PMA, lub AutoArty to zachwycają. Starałem się jak mogłem najlepiej udokumentować moją wizytę w muzeum. Jeśli ktoś chce zdjęcia w dużo większej rozdzielczości niż te zamieszczone na blogu (10 MPX) wystarczy zostawić swojego maila w komentarzu a ja zajmę się resztą.
Aha, ceny biletów - 5 zł normalny, 3 ulgowy. Sobota, zwiedzanie za friko ;) Zapraszam więc do Kielc!


P. S. Zdjęcia są już na serwerze. Wszystkie w rozdzielczości 10 MPx. Można je pobrać pod tym adresem:

http://www.filesonic.com/file/1447980444/modele.exe


7 komentarzy:

 1. Hi Marjan ,

  Wow!!! I really amazed by this muzuem about cars.
  I really hope something similiar also be here in Malaysia in the near near future.

  Thankyou so much for the tour.

  Kin.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hi Marc,
  Beautiful museum! Wonderful models in display and nice grouping. Of course my favorite grouping is the display case with the Porsche 911 & 912 and Audi Quattro!
  Thanks for sharing :-)
  Greetz
  Erwin

  OdpowiedzUsuń
 3. witam, proszę o zdjęcia w lepszej jakości wader84@interia.pl ave QUATTRO

  OdpowiedzUsuń
 4. Thanks very much Guys for enjoying! You're always welcome in Poland, so would You come here and see it in real hehe? Greetings and cheers :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna wystawa. Szkoda, że tylko do października, bo w tym roku jestem "uziemiony".
  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 6. Fogarty, jeśli mimo wszystko znajdziesz czas żeby zajrzeć do Kielc, daj znać obgadamy kwestie modelarskie przy piweczku :D Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. my friend, your collection is impressive.
  my most sincere congratulations for you.

  OdpowiedzUsuń