wtorek, 22 lutego 2011

Zapytanie do Kolegów Zbieraczy / Modelarzy

Przykra sprawa. Przeglądając wczoraj modele, zauważyłem ze smutkiem że modelik McLarena MP4/8 z Senną za kółkiem zaczyna się "sypać". Jest to produkt Onyx'a, więc wcześniej czy później należało się tego spodziewać. Problem tkwi w odklejających się kalkach. W kilku miejscach niebezpiecznie się podniosły i "spuchły". Stąd moje pytanie - czy jest możliwość naprawy tych uszkodzeń za pomocą jakiegoś preparatu nakładanego bezpośrednio na kalki? Rzecz wygląda jak na zdjęciach poniżej:Tutaj problem widoczny jest na elemencie aero tuż za przednim zawieszeniem...... i to samo tylko z drugiej strony modelu.Część tylna to kolejna bolączka. Na zdjęciu widać odklejoną i podniesioną kalkę przed tylnym zawieszeniem i części sekcji bocznej.Z drugiej strony jest jeszcze gorzej - kawałek kalki już się ukruszył i trzyma się tylko... w zasadzie nie wiem na co się trzyma :)No i tylny spojler - zmarszczona i odklejona kalka.

Gdyby chodziło o inny model prawdopodobnie bym się tym nie przejął. Jednak ten ma wartość sentymentalną. Proszę o porady doświadczonych w tym temacie Kolegów - co można zrobić i jakich preparatów użyć? Pozdrawiam serdecznie!

8 komentarzy:

 1. Witaj Marcjan!
  Miałem podobny problem w Audi Quattro S1 Minichamps, z tym, że było trochę gorzej - w czasie oglądania urwałem kawałek kalki.
  Naprawiłem to w taki sposób. Kalkę umoczyłem w wodzie, nałożyłem ją na model a później nawiniętym na pęsetę kawałkiem ręcznika papierowego odsączałem wodę przyciskając nim kalkę do modelu, tak aby nie zmienić położenia kalki, po kilki wymianach ręcznika (bardzo małe kawałeczki) kalka była sucha, ładnie przylegała do modelu i trzyma się do tej pory. Można by tą metodę zastosować w Twoim modelu, z tym, że nie odrywałbym kalki, a namoczył ją wodą na modelu, np. pęsetą i ręcznikiem papierowym, ew. gąbką. A później podobnie bym ją odsączył. Powodzenia!

  PS. Wczoraj dotarła do mnie przesyłka z modelfun a w niej BMW Sauber F1.06 i F1.08. Bardzo ładne te modele. Teraz zacznę polowanie na F1.09 :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hi Marjan ,

  Wow!!! Another 'STIG' in Poland !!! Great header you got there.

  I see you collect some great classic F1 car from the 80s.
  How many F1 car do you have ? Can't wait to see it.

  Congratul...

  Kin.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzisz Pavoolon, problem w tym że kalka jest kiepskiej jakości. Te w Minichampsach mają dużą zawartość gumy arabskiej, przez co mają więcej "lepiku". Ta na Onyx'ach to prawie papier. Gdybym ją dotknął pewnie by się pokruszyła, tak jak ten kawałek z prawej strony przy tylnym skrzydle. Tu potrzebna jest chemia. Jeden ze sprzedawców na allegro polecił mi to:
  http://allegro.pl/micro-sol-setting-solution-microscale-oswiecim-i1476407566.html
  Szkoda tylko że jest to tak drogi preparat i nie mam gwarancji że zabieg się uda. Pewnie jednak spróbuję, ale po wypłacie, bo w tym miesiącu kupiłem już Minardi PS04B i Williamsa FW18 z PMA hehe. W każdym razie chciałbym ocalić ten modelik i jeśli nie pojawią się lepsze pomysły spróbuję tym środkiem.
  P.S. Cieszę się że otrzymałeś modele. Z tego co czytam po różnych forach, to jest nas niewielu którzy doczekali się zakupów z motofanshop ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hi Kin!
  This is the McLaren MP4/8 from 1993. You can see more pics of it here:
  http://minipasja.blogspot.com/2009/08/legenda-nie-umiera-nigdy-mclaren-ford_31.html
  I've posted it again, because I relase that time damaged this miniature. In post I asked my Friends with the same hobby, how can I fix it using available resources, and which will be the best for it.
  My collection of F1 cars is small, but I still extend it. Greetings!

  OdpowiedzUsuń
 5. Marcjan, z przesyłką ten płyn wyjdzie dosyć sporo. Poszukaj u siebie w mieście sklepu modelarskiego a na 100% będą mieli coś do kalek. Ja kiedyś sklejałem czołgi w skali 1:35 i co prawda używałem tylko wody ale kumple robili kalki na różne właśnie takie specyfiki.

  A nie lepiej do tych 30 zł dołożyć trochę i kupić inny modelik z minichamps, z którego nie będą odpadały kalki ;)

  A tutaj trochę taniej:
  http://www.jadarhobby.pl/plyn-wamod-pod-kalki-50ml-p-22837.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziś po robocie zajrzałem do jedynego w CK sklepu z modelami i akcesoriami, i niestety nie mieli nic co mogłoby mi pomóc. Ten płyn który pokazujesz też raczej nie będzie pomocny bo nakłada się go pod kalkę. Poza tym WAMOD nie ma najlepszych opinii wśród różnej maści "sklejaczy". Pewnie że najlepiej byłoby znaleźć takiego Maca od PMA ale aż boję się myśleć o kosztach. W planach mam Lotusa 97T od PMA z Senną za sterem - 180 zł (litości ku***!)
  Cóż pozostaje mi zainwestować w płyn od Microscale i mieć nadzieję na pozytywne skutki:(

  OdpowiedzUsuń
 7. Hi Marcjan,
  A Senna car is always my favorite!
  I'm curious though when did the diecast manufacturer opted to remove the tobacco related decals? I think there can be Marlboro decals for that car to restore it.
  Hoping for the best.
  Erwin

  OdpowiedzUsuń
 8. Hi Erwin.
  Of coure You're right. Tobacco decals are always welcome! But now I must save this model before time waste it. As You can see, decals are damaged in some points :(

  OdpowiedzUsuń